VivaBiH

VivaBiH izlazi iz Anonymous for the Voiceless

Projektne novosti

 

Drage i dragi,

Ukoliko pratite rad Udruženja VivaBiH, sigurno ste primijetili_e da smo u prethodnom periodu često organizovali_e Kocke istine (Cube of Truth) u raznim gradovima Bosne i Hercegovine.

Inicijator performansa Kocke istine je organizacija Anonymous for the Voiceless. Dugi niz godina, stajanjem na ulici s ekranima koji prikazuju mučenje životinja tj. standardne prakse u industrijama mesa, mlijeka i jaja, potakli su mnoge da se uključe u ovaj vid aktivizma, te pomogli mnogima da naprave prvi korak i postanu vegani_ke. 

Mi, kao Udruženje VivaBiH smo zaista zahvalni_e na radu i uspjesima ove organizacije na polju promocije veganstva i dizanja svijesti ljudi o tretmanu životinja širom svijeta.

Međutim, ovim putem vas obavještavamo da se Udruženje VivaBiH isključuje iz AV chapters Sarajevo, izlazi iz Anonymous for the Voiceless, te prestaje organizirati Kocke istine na način kako smo do danas radili_e. 

Razlog ovom je što se vrijednosti i principi našeg udruženja, kao i lični principi naših članova i članica ne poklapaju s vrijednostima koje promoviraju članovi AV-a. Ovim putem želimo istaći da je Udruženje VivaBiH intersekcionalno udruženje. Iako se isključivo borimo za prava životinja, to definitivno ne znači da ne podržavamo druge pokrete koji se bore protiv opresije. Svjesni smo da postoji opresija unutar našeg pokreta, te težimo da je suzbijemo kada imamo mogućnost za to i dižemo svijest ljudi o istoj. Pored toga, naši članovi i članice se podjednako bore protiv bilo kojeg vida diskriminacije prema svim pripadnicima našeg društva, bili_e oni_e životinje ili ljudske životinje. 

Samim tim, zaista bi bilo licemjerno nastaviti promovirati rad organizacije koja nema iste principe, te čiji su osnivači_ce i ujedno izvršni direktori_ca i mnogi_e od članova_ica diskriminatorni_e. Stoga, radujemo se novim projektima, te novim uličnim performansima koji će se u potpunosti uklapati s našim principima, a koji ćemo organizovati mi kao Udruženje VivaBiH.

Hvala vam što pratite rad našeg udruženja, nadamo se da ćete tako i nastaviti. Zaista nam je drago kada vidimo koliko ste aktivni na našim društvenim mrežama, te koliko aktivno učestvujete u svim našim projektima. 

Srdačno, vaš VivaBiH tim